euro-finlandia-550

STAŁO SIĘ! Polska przyjęła nową walutę! W 2018 zapłacisz tylko w EURO.

Zgodnie z zapewnieniami ministra finansów Polska spełniła kryteria do przyjęcia nowej waluty i od marca 2017 roku w Polsce będziemy płacić w Euro, podał jeden z rzeczników prasowych Polskiej giełdy. Do 29 lutego 2018 będzie można wymieniać złotówki na nową walutę.

Wejście do Euro = straty
Przyjęcie wspólnej waluty z pewnością zwiększy zaufanie wśród pozostałych członków Unii i zapewni jednolitość. Jednak to nie do końca potwierdzona teza wśród inwestorów, którzy mimo wspólnej waluty nie stawiają na równym poziomie papierów wartościowych z różnych krajów. Spowodowane to jest przede wszystkim bardzo dużym zróżnicowaniem poziomu gospodarczego w krajach objętych wspólną walutą i nawet ona nie jest w stanie ukryć tego przed czujnymi inwestorami. Głównym stymulantem jest polityka fiskalna. Przyjęcie euro w obecnej sytuacji uniemożliwi skuteczne obniżanie podatków, od których zależy sytuacja rynkowa w Polsce i zarazem napływ kapitału zagranicznego.

Zaletą wprowadzenia wspólnej waluty o dziwo może okazać się aspekt marketingowy, który z pewnością pobudziłby gospodarkę, jednak to zjawisko krótkoterminowe. Kolejnym argumentem za przyjęciem euro może być zniwelowanie ryzyka zmian kursu walutowego, co może przyczynić się do szybszego rozwoju handlu zagranicznego.

Przyjęcie euro z pewnością było nieuniknione i pociągnie za sobą zapewne zarazem pozytywne jak i negatywne aspekty, dlatego priorytetem była kwestia ustalenia stosownej daty zmiany waluty. Stało się to w możliwie najkorzystniejszym momencie. Multum za i przeciw sieje coraz większe niepokoje w społeczeństwie i gospodarce, jednak nie taki diabeł straszny jak go malują. W innych krajach objętych strefą euro przyjęcie wspólnej waluty miało różne skutki, ale w żadnym przypadku nie spowodowało ono na tyle negatywnych skutków, które by zagrażały znacznemu spadkowi gospodarczemu.

NBP

One thought on “STAŁO SIĘ! Polska przyjęła nową walutę! W 2018 zapłacisz tylko w EURO.

  1. po co wprowadzać euro jak jest dobrze tak jak jest, jeszcze będzie tak samo jak z Grecją narobią tylko długów a i tak po czasie wrócą do złotówek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *